Український правопис

ТРЕНАЖЕР З ПРАВОПИСУ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ

Зміст

наступний урок →

Як ми говоримо
(вправи за книгою Бориса Антоненка-Давидовича)
Іменники, частина 1.

Біль1 - відчуття фізичного страждання; іменник, чоловічий рід: Прокинувся Арсен Черкашин з тупим болем у голові, з гірким тягарем у серці. (Любомир Дмитерко.)
Біль2 - білість, нитки, пряжа; іменник, жіночий рід: Сорочка “навипуск”, мережана біллю, з виложистим коміром. (Леся Українка.)

Слово біль чоловічого роду
Краєвид, вид, вигляд

Вид - те саме, що обличчя; зовнішність: Взяла на себе вид Енея, До Турна просто понеслась. (Іван Котляревський.)
Краєвид - місцевість, що відкривається перед очима; пейзаж, ландшафт: З скелі одкривається чудовий широкий краєвид на море. (Михайло Коцюбинський.)
Вигляд - сукупність зовнішніх ознак, особливостей кого-, чого-небудь; місцевість, яку видно: Все село має невеселий, непривітний вигляд. (Іван Нечуй-Левицький.)

Для означення часу українська мова використовує родовий відмінок іменників: наступного тижня, цього року, минулого вівторка, народився 1940 року.
Але родовий відмінок часу не може стояти в формі множини. На означення часу, днів тижня, місяців, явищ, процесів, стану вживаємо знахідний відмінок з прийменником: у роки війни, у вівторок, у давнину, у (під) хуртовину.

родовий відмінок час
Уболівальник, вболівальник

Боліти - відчувати біль; страждати, мучитися: Після бійки Семен лежав на соломі, і всі кості йому боліли. (Леся Українка.)
Уболівати (вболівати) - переживати за щось, співчувати, піклуватися, дбати: На Січ ішли всі, хто дорожив свободою, хто уболівав за свій народ і не шкодував життя, захищаючи його добробут. (Спиридон Добровольський.)
Болільник вболівальник - пристрасний прихильник спортивних змагань: на стадіоні зібралися найзавзятіші вболівальники.

Двієчник, двійкар - учень, студент, що має погану успішність у навчанні; часто дістає “двійки” за п’ятибальною системою оцінювання знань: Історія знає безліч прикладів, коли вчорашні двієчники у дорослому віці ставали геніальними науковцями або діячами мистецтв, отримували Нобелівську премію і здобували світове визнання.

Двієчник
Плід уяви

Виплід, плід - щось створене ким-, чим-небудь; витвір; взагалі те, що родиться: У мене вже й фабула складається. Поки що не писатиму тобі про неї, бо це плід не виношений. (Михайло Коцюбинський.)
За допомогою суфіксів -иськ(о) -їськ(о), -ищ(е) -їщ(е) утворюються слова переважно з емоційно-негативним відтінком від іменників усіх родів: дівчисько, гноїсько; дітище, хлопчище, бабище, ручище.

Копалини - природні мінеральні утворення, які видобувають із надр землі: Серед енергетичних копалин виділяють: вугілля, нафту, газ, бітумінозні піски. (З підручника.)
Копальня — місце, до видобувають копалини: Протягом останніх років на нафтові промисли, в озокеритні копальні прийшло багато молоді. (Петро Інгульський.)

Копальня
Післяплата

Накладний платіж післяплата - спосіб грошового розрахунку між відправником і одержувачем, при якому з одержувача стягується вартість товару або кореспонденції для передачі її відправнику: Способи розрахунку: оплата на банківський рахунок; післяплата під час отримання товару.

Міроприємство захід - сукупність дій або засобів для досягнення, здійснення чого-небудь: Невже вам ніколи не спадало на думку, що всі оці наші заходи, метушіння, все це робиться, аби тільки не сидіти, склавши руки. (Леся Українка.)

Застережні заходи
Обслуговування, обслужування

Обслуга - група людей, що обслуговує певний об'єкт: Люди з обслуги парку підмітають алеї після нічного гуляння, поливають квітники. (Андрій Головко.)
Обслуговування, обслужування - виконання робіт, пов'язаних із задоволенням чиїх-небудь потреб, запитів: побутове обслуговування, станція технічного обслуговування (СТО).

Зміст

наступний урок →

Підпишіться на 👇
наш канал у Telegram

Сподобався урок? Підтримайте проєкт 💲 💲 💲 та подякуйте авторам за роботу.
Ваша допомога піде на створення нових уроків.

Створити 👇 регулярний платіж на Patreon

Become a Patron!

Пригостити 👇 один раз кавою на buymeacoffee.comКупити авторам кави ☕

Знайдіть і виправте у навчальних завданнях мовні помилки
(Як виконувати завдання)


ПЕРЕВІРИТИ
ПІДКАЗКА

ПЕРЕВІРИТИ
ПІДКАЗКА

ПЕРЕВІРИТИ
ПІДКАЗКА

ПЕРЕВІРИТИ
ПІДКАЗКА

ПЕРЕВІРИТИ
ПІДКАЗКА

ПЕРЕВІРИТИ
ПІДКАЗКА

ПЕРЕВІРИТИ
ПІДКАЗКА

ПЕРЕВІРИТИ
ПІДКАЗКА

ПЕРЕВІРИТИ
ПІДКАЗКА

ПЕРЕВІРИТИ
ПІДКАЗКА

Інші вправи

Всі вправи
(На головну сторінку)

"ЯК МИ ГОВОРИМО"
(вправи за книгою Бориса Антоненка-Давидовича)

Іменники
Частина 2

Прикметники
Частина 1

Прикметники
Частина 2

Прикметники
Частина 3

Дієслова,
що керують іменниками в певних відмінках

Дієслова
Частина 2

Дієслова
Частина 3

Дієслова
Частина 4

Дієслова
Частина 5

Дієслова
Частина 6

Дієприкметники

Числівники

Займенники

Прислівники

Прийменники, сполучники, частки