← попередній урок
Зміст
наступний урок →
Прийменники з наступними словами вимовляються так само нероздільно, як і префікси: на гору — нагору, попід вікнами — попідвіконню, перед світанком — передсвітанковий, уві сні — увійти, іти по новому мосту — жити по-новому. Але прийменники завжди пишуться окремо, а префікси — разом або через дефіс.
Прийменники пишуться окремо |
Префікси пишуться разом |
---|---|
Прийменники зі (зо), наді (надо), піді (підо), переді (передо), уві, ув при іменниках та займенниках не переходять у префікси і, отже, завжди пишуться окремо: зі мною (зо мною), піді мною, переді мною, уві сні, ув імлі. | Виняток становлять лише прислівники зозла, зовсім і передовсім, де зо- і передо- префікси і, отже, пишуться разом. |
Прийменник у реченні стосується іменника (або займенника, співвідносного з іменником). Якщо ж прийменник поєднується з іншою частиною мови, то стає префіксом. Порівняймо:
з гори — з високої гори — глянув звисока; |
|
Іншої частини мови прийменник може стосуватися лише в тому разі, якщо її вжито в значенні іменника або іменник, що мав би стояти при ній, пропущено: з молодшими (тобто з молоддю), у старого (тобто у діда), боротися до останнього (подиху), говорив з усіма (учнями), встав о шостій (годині). | |
Щоб відрізнити прийменник від префікса в словах типу на горі і нагорі, треба спробувати вставити прикметник між їхніми частинами. Якщо зміст висловлювання дозволяє це зробити, то маємо справу з прийменником і пишемо окремо, якщо ні — то це префікс і пишемо разом: ліг на бік (на правий бік) і відкликав товариша набік; у купі гною (у великій купі) і ми росли вкупі; струмок збігає з гори (з крутої гори) і зорі дивляться згори; в день народження (в радісний день) і ні вдень ні вночі. | |
Деякі сполучення прийменника з іменником відрізняємо від однозвучних прислівників за тим, що перші мають при собі додаток у родовому відмінку (кого? чого?), другі (прислівники) — не мають такого додатка: в глиб (чого?) землі — корінь росте вглиб; з краю (чого?) села — моя хата скраю; з боку (кого?) товаришів — став збоку; у середині (чого?) кімнати — спинився всередині; з початку (чого?) місяця — спочатку треба подумати. | |
Увага! Іноді такі слова, як всередині, збоку, скраю, можуть бути й прийменниками: 1. Усередині (чого?) атомів діють свої, особливі закони. 2. Чіпка йшов збоку (чого?) отари. (Панас Мирний.) 3. Це було колгоспне подвір’я. Воно стояло скраю (чого?) мальовничого села. (Ю. Яновський.) |
← попередній урок
Зміст
наступний урок →
Деякі прийменники з іменниками мають при собі додаток у родовому відмінку (кого? чого?): в глиб землі, з боку колег. Однозвучні прислівники такого додатка не мають: корінь росте вглиб, став збоку.
Деякі прийменники з іменниками мають при собі додаток у родовому відмінку (кого? чого?): в глиб землі, у середині кімнати, з початку місяця.
У реченні прийменник відноситься до іменника або особового займенника, рідше числівника: у лісі, перед ним, до трьох, за маєтком. Якщо прийменник поєднується з іншою частиною мови, то стає префіксом: утрьох, навпроти, напередодні, здалеку, зблизька, позавчора.
У реченні прийменник відноситься до іменника або особового займенника, рідше числівника: у лісі, перед ним, до трьох, за маєтком.
Між прийменником та іменником типу на горі можна вставити інше слово: на високу гору, на гору Говерлу, у солов’їні ночі, на самому початку.
1. Якщо між прийменником та іменником типу на горі можна вставити інше слово, то пишемо їх окремо: на високу гору. Якщо зміст висловлювання не дозволяє це зробити, то маємо префікс, який пишеться разом: спати уночі, прийти додому, гратися надворі.
2. Перед к, ф, п, т, х префікс з- змінюється на с-: скинути, сформувати, спідлоба, стерти, схил.
Прийменники зі (зо), наді (надо), переді (передо), уві (ув) не переходять у префікси при іменниках чи займенниках, а тому пишуться завжди окремо: зі мною, наді мною, уві сні, передо мною.
Прийменники зі (зо), наді (надо), піді (підо), переді (передо), уві, ув при іменниках та займенниках не переходять у префікси і пишуться окремо: піді мною, переді мною, зі мною (зо мною).
Виняток становлять лише прислівники зозла, зовсім і передовсім, де зо- і передо- префікси і, отже, пишуться разом.
Всі вправи
(На головну сторінку)
Загальна характеристика прийменників
Правопис прийменників
Загальна характеристика сполучників
Правопис сполучників
Загальна характеристика часток
Правопис часток
Написання не з різними частинами мови
Написання вигуків та звуконаслідувальних слів