← попередній урок
Зміст
наступний урок →
Сполучники служать для поєднання між собою однорідних членів речення та речень: дивлюсь і слухаю; світить, але не гріє; великі та малі; рано чи пізно; вечір або ніч. В повітрі дощ, і гречка пахне тепло, немов розлився бурштиновий мед. (М. Рильський.)
За походженням сполучники бувають:
За значенням сполучники бувають сурядні, підрядні і пояснювальні.
Сурядні сполучники з’єднують однорідні члени або рівноправні речення: Можна вибрать друга і по духу брата, та не можна рідну матір вибирати (В.Симоненко).
Серед сурядних сполучників розрізняють:
Підрядні сполучники приєднують підрядні речення до головного: Ярема гнувся, бо не знав, сіромаха, що виросли крила, що неба достане, коли полетить (Т.Шевченко).
До підрядних сполучників належать:
Пояснювальні сполучники приєднують уточнювальні слова і речення: Цитати із дум та пісень без музичного їх оформлення, тобто без мелодії, а в думах ще й без супроводу кобзи, багато втрачають (М.Рильський).
До пояснювальних сполучників належать: тобто, цебто, або (в значенні тобто), чи (в значенні тобто), а саме, як-от.
За будовою сполучники бувають:
За способом вживання сполучники є одиничні, повторювані й парні.
Одиничні сполучники (і, та, а, але, або, чи, як, мов) вживаються тільки між двома однорідними членами речення або між двома реченнями: Хай квітне злагода і праця на всіх полях, у всіх серцях, щоб у труді святім змагаться, а не в загарбницьких боях (М.Рильський).
Повторювані сполучники (і... і, ні... ні, або... або, чи... чи, то... то) повторюються два або більше разів підряд при однорідних членах речення або реченнях: Взяв лице в холодні я долоні, і дивлюсь, і слухаю, і жду. (В.Сосюра.)
Парні сполучники (не тільки... а й , не тільки... але й, як... так і, як не… так, хоч... але, якщо... то, чим... тим) вживаються двома частинами при двох різних однорідних членах речення або реченнях: Хоч поганий тин, та затишно за ним (Hар. творчість).
← попередній урок
Зміст
наступний урок →
У відповідях використовуйте такі скорочення для розрядів: сурядний - С, підрядний - П.
Всі вправи
(На головну сторінку)
Загальна характеристика прийменників
Правопис прийменників
Розрізнення прийменників і префіксів
Правопис сполучників
Загальна характеристика часток
Правопис часток
Написання не з різними частинами мови
Написання вигуків та звуконаслідувальних слів