← попередній урок
Зміст
наступний урок →
Слід розрізняти заперечну частку не, яка завжди пишеться окремо, і префікс не-, який завжди пишеться разом.
Заперечна частка не заперечує щось, відкидає, перекреслює (не робота, не прийшов, не забуду, не ти), а префікс не- творить нові слова, часто з протилежним значенням (неробство, незабутній, незабаром).
Разом | Окремо |
---|---|
Тільки разом не пишеться тоді, коли слово без не не вживається: невдаха, нездара, негода, неук; невблаганний, невпинний, нещадний; невдовзі, невтямки, неподалік, нещодавно, нехотя. | Завжди окремо не пишеться з числівниками, займенниками і прийменниками: не два, не десять, не перший, не четвертий, не ми, не наш, не будь-який (але виняток: неабиякий і не абиякий), не до речі, не з руки. |
Якщо йдеться про нове поняття, то не з іменниками пишемо разом: небезпека (загроза); небилиця (вигадка); неволя (рабство); недоля (лихо); недруг (ворог); недовіра (підозра); неправда (брехня); неприязнь (ворожість); неслава (поговір); неспокій (тривога, рух). | Якщо заперечується, відкидається щось, то не з іменниками пишемо окремо: не друг (а товариш, співробітник, просто знайомий, випадкова людина, ворог); не приязнь (а любов, байдужість, ворожість), не правда (а жарт, вигадка, брехня), не слава (а вдячність людей, почуття обов’язку, заробіток, гроші, ганьба і т. д.). |
З прикметниками й прислівниками не найчастіше пишеться разом: невибагливий (скромний у вимогах), невмілий (безпорадний), недобрий (злий), нелегкий (важкий), недалеко (близько), недоброзичливо (вороже), нерішуче (вагаючись), несумлінно (абияк). | Окремо не з прикметниками й прислівниками пишеться тоді, коли в реченні щось заперечується: робота не важка; дорога не далека; надворі не холодно. Іноді таке заперечення підсилюється заперечними словами ні, ані, ніяк, нітрохи, ніколи, ніде, ніщо, ніхто і под.: робота аж ніяк не важка; ні, дорога не далека; надворі нітрохи не холодно; нам ніщо не страшне. Увага! В цих самих висловах (якщо в них нема заперечних слів) не можна писати й разом: робота неважка; дорога недалека; надворі нехолодно. У такому разі речення стає стверджувальним. |
Завжди окремо пишеться не, коли є протиставлення: робота не важка, а легка; дорога не далека, але й не близька; надворі не холодно, а так собі. | |
Про правопис частки не дивіться також у розділі “Написання не з дієсловом”. |
← попередній урок
Зміст
наступний урок →
Не пишеться разом із прикметниками, якщо вони без не окремо не вживаються (не виконує роль префікса): неозорий, незмірний, непоборний, невгасимий, невловимий, незрівня́нний, незбагне́нний.
Не пишеться разом з іменниками, прикметниками та прислівниками, якщо в сполученні із цим префіксом вони набувають нового, протилежного значення: неспеціаліст, недруг; непрямий, непоширений, невеликий; неголосно, небагато. Такі іменники, прикметники, прислівники можна замінити іншими, близькими за значенням словами (синонімами) без не: неволя — рабство, недоля — лихо, невеселий — смутний, недовгий — короткий.
Варто розмежовувати, коли дієслова здужати, славити, покоїтися, стямитися пишуться з не разом, а коли окремо. Якщо частка не вживається для заперечення, то пишеться окремо, на це вказують значення дієслів: не здужати (те саме, що й не могти, не подолати), не славити (не прославляти), не покоїтися (не спочивати, не л ежати), не стямитися (не повернутися до тями). Із префіксом не- ці слова мають інше значення: нездужати (хворіти), неславити (ганьбити), непокоїтися (турбуватися), нестямитися (втратити самовладання).
Якщо частка не вживається для заперечення, то пишеться окремо, на це вказують значення дієслів: не здужати (те саме, що й не могти, не подолати), не славити (не прославляти), не покоїтися (не спочивати, не лежати), не стямитися (не повернутися до тями). Із префіксом не- ці слова мають інше значення: нездужати (хворіти), неславити (ганьбити), непокоїтися (турбуватися), нестямитися (втратити самовладання).
Якщо частка не вживається для заперечення наявності предмета, дії, ознаки тощо, то вона пишеться окремо. Найчастіше це заперечення підсилюється протиставленням із сполучником а: не щастя, а горе; не славить, а гудить; не реальний, а уявний; не швидко, а повільно.
Всі вправи
(На головну сторінку)
Загальна характеристика прийменників
Правопис прийменників
Розрізнення прийменників і префіксів
Загальна характеристика сполучників
Правопис сполучників
Загальна характеристика часток
Правопис часток
Написання вигуків та звуконаслідувальних слів