Практика - головна умова міцних знань, навичок і вмінь. У першому блоці завдань десять карток із вправами, що допоможуть вам перевірити свої знання з української мови, повторити правила, заповнити прогалини у своїх знаннях.
Кожна картка включає підказки і додаткову інформацію з порадами щодо стилістики та слововживання. До них варто звертатися при виникненні труднощів, а також самоперевірки. Але частіше у них ви знайдете всіляку цікаву та корисну інформацію, що охоплює широкий спектр найрізноманітніших тем.
Увага: в одній вправі може бути більше однієї неточності. Також спробуйте редагувати завдання в англійській розкладці, якщо, на вашу думку, завдання виконано правильно, а система повертає помилку (двокрапка, крапка з комою, лапки і апостроф знаходяться на місті українських "Ж" і "Є", кома і крапка знаходяться на рядок нижче).
1. У простому реченні кома ставиться між однорідними членами речення, не з’єднаними сполучниками.
Примітка. Коли сполучники і (й), та (= і), або, чи не повторюються, кома перед ними не ставиться.
Так звані "камені петоски" (petoskey stones) знаходять у вапняних відкладеннях віком близько 600 млн років на території штату Мічиган (США). Ці скам'янілості, що зовні нерідко нагадують агат, використовуються як виробний камінь.
Корали — це не просто химерні і різнокольорові кущики і гілочки, і не тільки ювелірні прикраси — хоча прикраси з них виходять приголомшливо красиві, — це справжні тварини, і навіть хижаки: харчуються вони всім, що вдається «дістати» — фіто- і зоопланктоном, слизом, ікринками, личинками, безхребетними, рачками і навіть мальками риб.
Корали з’явилися на Землі давно, коли не було не лише тварин і наземних рослин, але і риб. Сьогодні коралів відомо близько 6000 видів, і живуть вони в теплих морях, а вода їм потрібна чиста, але от з цим у наш час серйозні проблеми, так що коралів стає все менше.
1. Апостроф пишеться перед я, ю, є, ї після губних приголосних (б, п, в, м, ф).
Порада: Щоб поставити апостроф, спробуйте комбінацію клавіш (Alt + 39), цифри потрібно набирати на додатковій бічній цифровій клавіатурі.
2. Під час скорочень слів застосовують відсікання, стягування чи поєднання цих прийомів. Під час скорочення повинно залишатися не менше ніж дві літери, незалежно від прийому, який використовується. Під час стягування крапка не ставиться, під час відсікання крапка ставиться.
Приклад: Адміністрація — адмін. гривня — грн
Скорочення слова до однієї початкової літери допускається тільки для загальноприйнятих скорочень та окремих слів.
Приклад: Рік (роки) — р. (рр). карта — к. сторінка — с.
"Вір у себе. Тій людині, яка в тебе не вірить, можеш сказати: Lady Gaga вірить в мене", - таку пораду дає Леді Гага.
Леді Гага італійка по крові, її справжнє ім'я Стефані Джоанн Анджеліна Джерманотта.
Вона народилася в Нью-Йорку, але батько її був родом з Нью-Джерсі. Він теж захоплювався музикою свого часу, і Гага вважає, що її захоплення дісталося в спадок.
Вона кумир мільйонів, одна з найвпливовіших жінок у світі, затята захисниця ЛГТБ-спільноти та просто Леді, а точніше - Леді Гага. Цій артистці вдається поєднувати скандальний стиль і чистий розум, стриманість і розкутість в одній особі. Її асоціюють з шиком, блиском, відвертістю, її наслідують і надихаються нею. А все тому, що працює вона не покладаючи рук і завжди щира у своїх витівках і висловах.
Пряма мова береться з обох боків у лапки. Причому в лапки беруться також знак питання, знак оклику і три крапки. Крапка і кома виносяться за лапки. Проте, якщо є вже знак питання, знак оклику чи три крапки, то ні крапка, ні кома після них не ставиться.
Якщо речення, що вказує, кому належить пряма мова («слова автора»), стоїть перед прямою мовою, то після нього ставиться двокрапка. А: "П".
То́мас А́лва Е́дісон (англ. Thomas Alva Edison; 1847 — 1931) — американський вчений і винахідник, автор винаходів, на які видано 1093 патенти США та 1239 патентів інших країн. Більшість своїх винаходів зробив у лабораторії у Менло-Парк, Нью-Джерсі, в 1876–1887, включаючи створення лампи розжарювання в 1879. Створив систему розподілу електроенергії споживачам, телефон і фонограф.
Тире ставиться перед це (це є), оце, то, ось (це) значить, якщо присудок, виражений іменником у називному відмінку або неозначеною формою дієслова, приєднується за допомогою цих слів до підмета.
Генерал Фердинанд Фош — командувач союзними військами — організував підписання принизливого для Німеччини перемир'я у вагончику, який згодом поставили як пам'ятник в Комп'єнському лісі.
В Німеччині Комп'єнське перемир'я сприйняли як національне приниження і хоч країна була занадто виснажена щоб боротися далі, німці помстилися за нього під час Другої світової війни демонстративно змусивши підписати французів Комп'єнське перемир'я 1940 року (або Друге Комп'єнське перемир'я) в тому ж «вагоні Фоша».
1. Апостроф ставиться після б, п, в, м, ф та р перед я, ю, є, ї.
Наприклад: п 'ять, торф'яний, здоров'я, м'ясо, зв'язок, сім'я, бур'ян, кур'єр, подвір 'я.
Апостроф у словах іншомовного походження та похідних від них пишеться перед я, ю, є, ї після приголосних б, п, в, м, ф, г, к, х, ж, ч, ш, р.
Наприклад: б’єф, комп’ютер, п’єдестал, інтерв’ю, прем’єр, торф’яний, к’янті, миш’як, кар’єра; П’ємонт, П’яченца, Рив’єра, Ак’яб, Іх’ямас; Барб’є, Б’єрнсон, Б’юкенен, Женев’єва, Ф’єзоле, Монтеск’є, Руж’є, Фур’є;
Назви сімейних зв’язків, або хто з родичів ким доводиться.
Свекор - батько чоловіка.
Свекруха - мати чоловіка.
Тесть - батько дружини.
Теща - мати дружини.
Дівер - брат чоловіка.
Шуряк - брат дружини.
Зовиця - сестра чоловіка.
Своячка - сестра дружини.
Свояк - чоловік своячки.
Зять - чоловік дочки, чоловік сестри, чоловік зовиці.
Невістка - дружина брата, дружина сина для його матері, дружина одного брата по відношенню до дружини іншого брата; уживається також замість зовиця, своячка.
Сват - батько одного з подружжя по відношенню до батьків іншого.
Сваха - мати одного з подружжя по відношенню до батьків іншого.
Кома ставиться між частинами складносурядного речення, поєднаними сполучниками і (й), та, а, але, проте, зате, однак, або…або, чи…чи, ні…ні, то…то, не то…не то, хоч…хоч.
Міколо́гія — наука, яка досліджує гриби як особливу групу організмів, що становлять самостійне царство живої природи. Раніше, коли гриби відносили до рослин, мікологія вважалась одним із розділів ботаніки.
Неймовірно різноманітні способи їх існування. Багато грибів літають в повітрі, через це пліснявіють продукти харчування. Дріжджі, закваски для кисломолочних продуктів, цвіль - все це грибки. Є грибки, які мешкають у верхніх шарах атмосфери, на висоті понад 30 кілометрів. Зафіксовані випадки розвитку плісневих грибів на поверхні сірчаної кислоти. У реакторі Чорнобильської АЕС в 2002 році були виявлені гриби, при цьому вони відчували себе чудово. І навіть більше того, радіація їм була потрібна для життя (як рослинам сонце).
Гриб можна назвати найбільшою живою істотою на планеті. Деякі підземні грибниці в Північній Америці займають площу в сотні гектарів і мають вагу, в десятки разів більше ваги сім'ї китів. Один з таких грибів росте в американському штаті Орегон. Його грибниця займає майже 900 гектарів і важить сотні тонн. Вона стелеться вздовж коріння інших рослин, поступово їх вбиваючи.
Приголосні д, т, з, с, л, н, ж, ш, ц, ч подовжуються між голосними в іменниках середнього роду на -я (крім тих, що означають назви малих за віком тварин: гусеня, каченя)
Трипільська цивілізація – блискуча археологічна культура, що існувала на території Правобережної України і Молдови протягом декількох тисячоліть (кінець неоліту – мідний вік).
Спочатку Трипільська культура розташувалася в пониззях Дунаю (Кереш, Старчево, Боян, Кукутені), потім поширилася на території між Дністром і Бугом, а потім почала просуватися до Дніпра. Внаслідок взаємодії з місцевою людністю Бузько-Дністровської археологічної культури Трипільська культура почала своє широкомаштабне розгортання на території теперішньої України.
Трипільська культура, по суті, була першою цивілізацією людства. Тут виникла найдавніша хліборобська цивілізація. Тут люди пекли хліб, плавили метал, будували житло, приручили бика і коня, винайшли сани і воза. На території України містяться найбільші трипільські поселення: Тальянки, Небелівка, Майданецьке, Доброводи, Вільховець. Це найбільші міста (протоміста) тогочасного світу. Вони виникли за 500-1000 років до виникнення шумерських і єгипетських міст, більш ніж за 1,5 тис. років до Вавилону.
1. Якщо частини безсполучникового складного речення виражають одночасність, сумісність дій або їх послідовність і тісно зв'язані між собою за змістом, між ними ставиться кома.
Джон Де́вісон Рокфе́ллер — американський підприємець та благодійник. Неофіційно вважається найбагатішою людиною новітньої епохи, перший в світі доларовий мільярдер, також один з найбагатших людей усіх часів.
Деякі його поради:
Між частинами складносурядних і складнопідрядних речень звичайно ставляться коми.
У складнопідрядному реченні підрядна частина до головної приєднується:
а) сполучниками підрядності що, як, бо, щоб, якщо, якби, чи, коли б, аби,
раз, ніби, наче, немов, ніж, хай, хоч, чим... тим, так що, як тільки, після того
як, для того щоб, з тим щоб, тому що, через те що, завдяки тому що, в зв’язку
з тим що, дарма що, незважаючи на те що;
б) сполучними словами (які є водночас і членами речення) хто, що, який,
чий, котрий, скільки (відносні займенники), як, наскільки, де, куди, звідки, коли, відколи, доки, поки, щойно, чому, навіщо (прислівники).
Стівена Кінга називають королем жахів, його романи розходяться багатомільйонними тиражами, він один з найвідоміших письменників. Але так було не завжди. Був час коли щодня він працював у пральні, а ночами продовжував відточувати свою писемницьку майстерність.
Загалом написав понад 200 творів, багато з яких стали міжнародними бестселерами і були екранізовані в кіно та на телебаченні. Кінг часто виступав і як автор сценаріїв.
Деякі твори публікувалися під псевдонімом Річард Бахман. Неодноразово знімався в невеликих ролях в екранізаціях власних творів. Головною книжкою для письменника стала «Темна вежа» — цикл романів, присвячений мандрівкам стрілка Роланда з Гілеада і його супутників у пошуках Темної вежі — центру світобудови. Над цим твором письменник працював протягом 30 років, відкладаючи рукопис і знову повертаючись до нього.
У складних числівниках у кінці першої частини м'який знак не пишеться (шістдесят, п'ятнадцять, шістнадцять).
У числівниках шістнадцять, шістдесят, шістсот літера «т» пишеться, хоч і не вимовляється в усному мовленні.
Геній чи найдурніша людина на землі - це не природний і не божественний дар чи покарання. Все залежить від виховання в суспільстві, в цьому переконаний Жак Фреско.
Грамотність – один із критеріїв, який відрізняє прогресивне суспільство від примітивного. Вражають наступні статистичні дані: у 1950 році в половині країн світу понад 50% населення старших 15 років були неграмотними. У 1970 році лише двоє з трьох жителів нашої планети були освіченими, у 1990 році – троє з п’яти, а станом на 2006 рік – четверо з п’яти. За останніми даними неграмотними є близько 800 мільйонів землян! Дві особи з трьох безграмотних є жінками, які таким чином відсторонені від повноцінної участі в житті суспільства. Крім того, величезна кількість дітей, молоді, дорослих людей, навіть і охоплених шкільними та іншими освітніми програмами, не відповідають рівню, необхідному для того, щоб їх можна було вважати освіченими в умовах сьогоднішнього світу, який з кожним роком стає все складнішим, вимогливішим. Людей, що вміють тільки читати, називають «напівграмотними».
Опановуйте мистецтво спілкування, зміцнюйте мовні навички, пізнавайте, розвивайтесь - це ніколи не пізно!
Сподобалася тема?
Поділіться нею з друзями.