Дієслова недоконаного виду називають дію, не обмежену ні початком, ні кінцем, і відповідають на питання що робити?: рухатися, йти, відвідувати.
Дієслова доконаного виду називають, дію обмежену або початком, або кінцем, або водночас і початком, і кінцем, і відповідають на питання що робити?: рушити, прийти, відвідати.
Форми одного виду дієслів творяться від форм іншого виду переважно додаванням й відкиданням різних префіксів та суфіксів: казати — сказати, нести — принести, допомагати — допомогти, стукати — стукнути, запрошувати — запросити.
Перехідні дієслова вимагають після себе додатка, який відповідає на питання знахідного відмінка кого? що? (без прийменника) Без такого додатка висловлювання позбавлене змісту: знайшли (кого? що?), придумав (кого? що?), розглянувши (кого? що?).
Усі інші дієслова, зокрема й дієлова на -ся, неперехідні: дбаймо про довкілля, дякую вам, оволодівати знаннями, пишатися сином.
Деякі дієслова залежно від контексту виступають то як перехідні (читаю книжку), то як неперехідні (таке мале, а вже читає).
Сподобалася тема?
Поділіться нею з друзями.
Всі вправи
(На головну сторінку)
Загальна характеристика
дієслівних форм
Способи і часи дієслова. Особа.
Неозначена форма дієслова. Минулий час. Умовний спосіб.
Особові форми дієслова
Дієвідміни (перша, друга).
Правопис закінчень дієслів у теперішньому і простому майбутньому часах.
Чергування приголосних в особових формах дієслова
Простий, складний і складений майбутні часи
Наказовий спосіб дієслова
Неособові форми дієслова
Дієприкметник як форма дієслова
Творення і вживання активних дієприкметників
Творення й правопис пасивних дієприкметників
Безособова форма на -но, -то
Творення і вживання дієприслівників
Написання не з дієсловом